Yutkunma Takıntısı Nedenleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yutkunma Takıntısı Nedenleri Nelerdir?

Yutkunma Takıntısı, oluşmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Oldukça karmaşık bir yapıya sahip olan yutkunma midedeki sinir ve kasların bir arada uyum içinde çalışması ile oluşan bir fonksiyondur. Yutkunmada meydana gelen sorunlar tüketilen yiyecek ve içeceklerin boğazda birikmesi ile meydana gelmektedir. Bu tür durumların oluşması ile öksürükte meydana gelmektedir.


Yutkunma takıntısı neden olur?

 • Yutkunma takıntısı oluşması gibi durumlar genellikle yaşın ilerlemesi ile meydana gelmektedir. Yaşlanma ile yutma kaslarında tembellikler meydana gelmektedir. Kaslar bu dönemlerde güçlerini kaybeder ve normal salgının dahi mideye geçmemesine neden olabilir.
 • Bu tür durumların oluşmasının bir diğer nedeni ise uyku sırasında salgının ağızda birikmesidir. Meydana gelen bu rahatsızlık beraberinde boğazı temizleme ve öksürme hissi uyandırmaktadır.
 • Bunun yanı sıra yutkunmada sorunların oluşmasına sinirlilik ve streste neden olmaktadır. Sinir ve stres boğaz kaslarından kasılmaya ve beraberinde yutkunma takıntısının oluşmasına neden olmaktadır.
 • Burunda oluşan bazı sorunlarda bu tür problemlerin meydana gelmesine neden olabilmektedir.
 • Ayrıca tüketilen yiyeceklerin geçtiği bölgede oluşabilecek büyümeler veya şişlikler gıdaların geçişini yavaşlatarak yutkunma takıntısına neden olabilmektedir.
 • Reflü ve şeklin bozulmuş olan konkalarda bu tür sorunların oluşmasına neden olabilmektedir.
 • Bu tür sorunların yanı sıra özellikle kış aylarında meydana gelmekte olan soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıklarda yutkunmadan sorun yaşanmasına neden olabilmektedir. Eğer yutkunma takıntısı bu tür nedenlerden dolayı meydana gelmemiş ise zaman kaybetmeden bir doktora başvurmak gerekmektedir.
 • Kullanılan alkol ve sigara gibi vücuda zarar veren maddelerin nefes alıp vermeden güçlükler yaşanmasına, boğaz tahribatına, çeşitli enfeksiyonlara ve yutkunma takıntısı gibi durumlara yol açtığı bilinmektedir.
 • Yutkunmada zorluk çekilmesine neden olan bir diğer etken ise sinüzit ve tükürük bezleri taşlarıdır.
 • Bademciklerde meydana gelebilecek enfeksiyonlarda bu tür rahatsızlıkların oluşmasına neden olmaktadır.
 • Bunun yanı sıra yutkunmada zorluk çekilmesinin çok ciddi hastalıkların habercisi olabileceği de unutulmamalıdır. Bu tür hastalıkların başında tümör gelmektedir. Hastalık ağız, dil kökü, boğaz, gırtlak bölgesinin kötü huylu tümörlerin oluşması ile meydana gelmiş olabilir.
Yutkunma takıntısı genellikle büyük sorunlar oluşturmaz. Ancak yutkunmada zorluk çekilmesi ile boğazda ağrılar, yemek borusunda yanmalar ve midede yanma gibi durumların oluşması ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir. Bu şekilde meydana gelen rahatsızlıkların tedavisi için kesinlikle doktora başvurmak gerekmektedir. Aksi takdirde ciddi sağlık sorunlarının oluşması kaçınılmaz bir hal alabilir.

Yutkunma Takıntısı Yorumları

soru

Ecem

04 Kasım 2022 Cuma

Benim yutkunamama değil sürekli yutkunma sorunum var. Yunkunduğumda duyuluyormu ,çokmu ses çıkıyor?geçer diye bekledim bekliyorum fakat geçmek bilmiyor yutkunmamaya çalışınca dahaçok ve daha fazla ses çıkararak istemsiz bir biçimde yutkunuyorum. İnsanlarla gereğinden fazla yakın olduğumdada geriliyorum sitres oluyorum ve yine sürekli yutkunuyorum. Piskolojik olduğunu düşünüyorum gerçekten çok rahatsız edici bir durum geçmesi için ne yapabilirim?

Cevap yaz
cevap

Aninim

07 Ocak 2023 Cumartesi

Psikolojik ecem bu psikolog desteği almalısın

cevap

aysel

26 Aralık 2022 Pazartesi

bendede oldu yutkunma takintisi alerjikastim gecirdim.bole oldum.uff

cevap

Ali selami

25 Kasım 2022 Cuma

Geçtimi? Aynı şekil benimde oluştu yutkunuyorum 1 dk da 1

soru

Alpgiray

20 Ağustos 2018 Pazartesi

Gerçekten yıllardır yaşadığım bir problemi ele almışsınız. Bende de var bu bazen yemekleri yutkunamadığım hissine kapılıyorum. Çok korkuyorum bir şey olacak diye. Öneriniz var mı acaba?

Cevap yaz
cevap

Yusuf

27 Şubat 2021 Cumartesi

Banada aynısı oluyor ara sıra yutkunamıyorum takılıp kalıyorum ve yutkunmadığım zaman da ise sana olacak o his banada oluyor

soru

Gül

30 Nisan 2021 Cuma

Yıllardır yutkunma takıntısıyla boğuşuyorum. Bir gün uyansam ve herşey eskisi gibi olsa diyorum ama uyandığımda illetin bana eşlik ettiğini görüyorum. Bayağı rahatsız edici.. nasıl kurtulabilirim bu illetten. Neden bana musallat oldu be?

Cevap yaz
cevap

Ali

23 Kasım 2021 Salı

Bende de var. Dilimin sol ve sağ tarafınndan, dişlerimle yine yanak birleştiği noktalardan sanki su çıkıyor ve ben onu sürekli yutuyorum. 2021 mayıs ayında başladı 10 gün kadar sürdü ve bitti, bugün yine çıktı 23 Kasım 2021.bu nedir bilen yazsın ltf

soru

Güngör hamide kilinc

07 Nisan 2019 Pazar

Bendede çok yutkunma sorunu var özellikle yatağa girince çok yutkunuyorum durduramıyorum da psikolojik olabilir mi

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Yutak Ne İşe Yarar?

Yutak Ne İşe Yarar?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yutkunma Korkusu ve Kaygı

Yutkunma Korkusu ve Kaygı

Yutkunurken Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Yutkunurken Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Yutak Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Yutak Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Tükürük Yutkunma Zorluğu Nedenleri

Tükürük Yutkunma Zorluğu Nedenleri

Yutkunma Zorluğu Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yutkunma Zorluğu Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yutkunma Zorluğu Neden Olur?

Yutkunma Zorluğu Neden Olur?

Güncel

Yutkunma Takıntısı Nedenleri Nelerdir?

Yutkunma Takıntısı Nedenleri Nelerdir?

Üst Yutak Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Üst Yutak Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Üst Yutak Kanseri, Yutak besinlerin yemek borusuna iletilmesinde görev alan yapıdır. 3 kısımdan meydana gelmiştir. Üstteki yutağın tıp dalındaki adı nazofrenksdir. Naz[...]

Geniz Akıntısı Yutkunma Zorluğu

Geniz Akıntısı Yutkunma Zorluğu

Geniz akıntısı yutkunma zorluğu, çeken hastaların büyük bölümü geceleri oldukça büyük sıkıntı çekerler. Bu tür rahatsızlık geceleri ha da çok sıkıştırır [...]

Yutakta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Yutakta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Yutakta Ağrı, Vücutta özellikle de beslenme açısından oldukça önemli bir organ olan yutak, boğazın arka kısmında yer alır. Aynı zamanda burnun arka tarafında buluna[...]

Yutkunurken Sırtta Ağrı Nedenleri

Yutkunurken Sırtta Ağrı Nedenleri

Yutkunurken Sırtta Ağrı, oluşması durumunda kişiler vaziyetin ciddiyetine göre harekete geçmelidirler. Yutkunma işlemi kişilerin sadece yemek ve içme gibi yaşantıları[...]

Boğazda Ağrı Yutkunma Zorluğu Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda Ağrı Yutkunma Zorluğu Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda Ağrı Yutkunma Zorluğu; Sık sık yaşadığımız boğazda ağrı ve yutkunma zorluğunu genelde önemsemiyor olabiliriz. Ama böyle bir hastalığın kansere yol açma[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6