Yutkunma Zorluğu Bitkisel Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yutkunma Zorluğu Bitkisel Tedavisi

Yutkunma Zorluğu Bitkisel Tedavisi; Yutkunma zorluğu genellikle kış aylarında boğaz ağrıları ve enfeksiyonların sonucu oluşan rahatsızlıktır. Hastalığa bakteri ve mikroplar sebep olmaktadır. Hastalık bademcik şişmesi, kızarıklık, beyaz iltihap ve yaralar şeklinde belirtileri olup ve yutkunmayı zorlaştırabilir. Boğaz şişmesi veya ağrısı yutkunmayı zorlaştırıcı etkiye sebep olur. Bu etkilerin yanı sıra ateş, mide bulantısı gibi yan etkileri de olabilir. Bu durum da doktora başvurmalısınız. Eğer fazla ilerlememiş ise bitkisel kürler yaparak tedavi edilebilir.


Yutkunma Zorluğu Bitkisel Tedavisi Nasıldır?


Kekik ve Sirke ile Bitkisel Tedavi: 1 tatlı kaşığı kekik, 1 tatlı kaşığı kimyon, 1 çay kaşığı sirkeyi bir kaba koyunuz. Karışımın içerisine 2 su bardağı su ekleyip kaynatın. Kaynadıktan sonra kürü soğumaya bırakın. Soğuyan kürü günde birkaç defa gargara yapın.

Süzme Bal ile Tedavi: Kaynatılmış olan bir su bardağı suyun içerisine 1-2 tatlı kaşığı balı karıştırın ve gargara yapın.

Karışık çay tedavisi: papatya, anason, ada çayı, nane, rezene, kekik ve civanperçemi gibi bitkilerden eş miktarlarda alınarak 1 litre kaynamış olan suyun içerisine koyup bekletin ve günde birkaç defa gargara yapın.

Meyan Ballı Nöbet Şekeri ile Tedavi: Nöbet şekeri boğazdaki gıcıklığı, sesi ve yutkunmayı kolaylaştırır. Ağzınıza nöbet şekerini alıp emerek uygulamalısınız.

Siyah Turp Tedavisi: Siyah turpun yeşil kısmından çok az miktarda keserek turpun içini iyicene oyunuz. İçini oyduğunuz turpa birkaç kaşık bal koyarak bir bardağın üzerine yerleştiriniz. Sabaha kadar bekletip sabah bardakta oluşan kürü içiniz.

Ebegümeci Tedavisi: 3 kaşık ada çayına 1 kaşık ebegümeci ilave edilerek 10 dakika kaynatın. Bu karışımdan sabah, öğle ve akşam gargara yapın.

İyotsuz Tuz Tedavisi: Boğaz ağrısına ve yutkunma zorluğuna 1 çay bardağı su, 1 tatlı kaşığı iyotsuz tuz ekleyin ve karıştırın. Bu karışımla günde 2 defa gargara yapabilirsiniz.

Ilık Süt ile Tedavi: Boğaz ağrılarına yutkunma da geçici rahatlık sağlayan tedavi yöntemlerinden biridir. Ilık süt yaralar ve şişlikler üzerinde iyileştirici özelliklerden ziyade yutkunmayı kolaylaştırıcı etkiye sahiptir.

Sirke ile Tedavi: Boğaz enfeksiyonları ve aftlar için üzüm veya elma sirkesi etkilidir. Kulak çöpünün yardımıyla elma veya üzüm sirkesine batırmış olduğunuz çubuğu aft üzerine bastırınız.

Sarımsak ile Tedavi: 2 diş sarımsak, 1 çorba kaşığı limon suyu,1 çorba kaşığı üzüm sirkesi, 2 kaşık yoğurdu karıştırıp karışım elde ediniz. Bu karışımdan günde 3 defa yiyiniz. Boğaz enfeksiyonuna ve yutkunmaya kolaylaştırıcı olduğunu göreceksiniz.

Yutkunma Zorluğu Bitkisel Tedavisi Yorumları

soru

Olca

17 Ağustos 2018 Cuma

Yutkunma güçlüğü boğazda oluşabilecek ciddi rahatsızlıkların belirtisi olarak kendini gösterebilir. Özellikle bademciklerin haddinden fazla şişmesi yutkunmayı fazlasıyla zorlaştırır. İhmal edilmemesi gereken ve bitkisel tedavi yerine, tıbbi tedaviler ile kontrol altına alınmaya çalışılmalıdır.

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Yutak Borusu Görevleri

Yutak Borusu Görevleri

Haber Bülteni

Güncel

Yutkunmak Orucu Bozar mı?

Yutkunmak Orucu Bozar mı?

Güncel

Yutak Borusu Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Yutak Borusu Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Yutkunma Korkusu ve Kaygı

Yutkunma Korkusu ve Kaygı

Yutkunma Korkusu, 2 yaş civarında katı besin almaya başlaması gereken bebeğe takıntılı annelerin sıvı gıda vermeye devam etmesiyle ve bunun sonucu olarak ilerleyen yaş[...]

Yutkunurken Sırtta Ağrı Nedenleri

Yutkunurken Sırtta Ağrı Nedenleri

Yutkunurken Sırtta Ağrı, oluşması durumunda kişiler vaziyetin ciddiyetine göre harekete geçmelidirler. Yutkunma işlemi kişilerin sadece yemek ve içme gibi yaşantıları[...]

Reflüde Yutkunma Zorluğu Belirtileri ve Tedavisi

Reflüde Yutkunma Zorluğu Belirtileri ve Tedavisi

Reflüde yutkunma zorluğu, gastroözofageal reflü adı verilen hastalık nedeni ile boğazda takılma hissi ve yutma zorluğudur. Gastroenteroloji uzmanları tarafından değerle[...]

Geniz Akıntısı Yutkunma Zorluğu

Geniz Akıntısı Yutkunma Zorluğu

Geniz akıntısı yutkunma zorluğu, çeken hastaların büyük bölümü geceleri oldukça büyük sıkıntı çekerler. Bu tür rahatsızlık geceleri ha da çok sıkıştırır [...]

Yutkunmayı Zorlaştıran Nedenler Nelerdir?

Yutkunmayı Zorlaştıran Nedenler Nelerdir?

Yutkunma, boğaz bölgesindeki kaslar sayesinde yaptığımız bir harekettir. Bu hareket ile ağız bölgesinden gelen yiyecek ve içeceklerin mide gönderilmesi sağlanmaktadır.[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6