Yutkunma Zorluğu Nedenleri?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yutkunma Zorluğu Nedenleri?

Yutkunma Zorluğu; Yutkunma esnasında boğazda bir ağrı ve güçlük çekiyorsanız bu durum yutkunma zorluğu olarak tanımlanır. Yutkunma zorluğu bazı zamanlar katı gıdalar da bazı zamanlar sıvı gıdalar da olabilir. Yutkunma zorluğunun pek çok farklı nedeni vardır. Bu nedenler bilinmeli ve hemen müdahale edilmelidir, doktora danışılmalıdır. Yutkunma zorluğu yemek borusu kanserinin habercisi olabilir. Bu yüzden kesinlikle ihmal edilmemeli ve Uzman bir hekim ile teşhis, tanı ve tedavi süreçleri izlenmelidir.


Yutkunma Zorluğu Neden Olur?


Hastalığın teşhisi için oldukça önemlidir. Teşhis için bireyin şikâyetlerinin ne zamandan beri var olduğu ne tür gıdaları yutkunma da zorluk çektiği sorulur. Bunun dışında öksürük varlığı, ses kısıklığı, yutkunma sırasında kulakta ağrı olup olmadığı, yutkunma sırasında ağızda kötü koku olup olmadığı sorulur. Hastadan alınan cevaplara göre büyük oranda teşhis konulur.

Yutkunma Zorluğunun İnflamatuar Nedenleri; Enfeksiyonlar, boğazda kalan mekanik engeller, candida (Mantar enfeksiyonu çeşidi), gingivitis (Diş etlerinde iltihaplanma, sitomegalovirüs, herpes virüsü, farenjit (Boğaz iltihabı hastalığı), dişlerde apse oluşumu, frengi, ağızda yara, boğazda yara, ülser, varisella, zostes virüsü.

Yutkunma Zorluğunun Yemek Borusu ile Alakalı Nedenleri, Midede besinleri aşağı itememe durumuna sebep olan yemek borusu bozukluğu, yemek borusu iltihabı, yemek borusu daralması, yemek borusu spazmları, reflü hastalığı, alt yemek borusunda bulunan anormal halka (Schatzaki halkası).


Yutkunma Zorluğu Tedavisi Nasıl Yapılır?


Yutkunma zorluğu genel olarak kendi kendine evde tedavi edilebilen hastalıklar arasında yer alır. Yutkunma zorluğunun nedeni bunaltı ya da stres ise gevşeme teknikleri ile tedavi edilebilir. Uzun ve derin derin soluk alıp veriyorsanız bir kâğıt torbasının içine nefeslerini üfleyin. Bu anormal soluk alıp vermeyi durdurur.

Boğaz kuruluğundan kaynaklana yutkunma zorluğu var ise evdeki havanın kuru kalmasını sağlayın ve suyu bol bol tüketin. Yattığınız odanın havası devamlı nemli olsun ve her gün vücudunuza bol sıvı alın.

Mide ekşimesinden dolayı yutkunma zorluğu çekiyorsanız kilo vermelisiniz, sık sık ve azar azar yemek yemelisiniz. Kahve, sigara ve alkol tarzı besinlerden uzak durmalısınız. Reçete olmadan da satın alınabilen bir antasit alınabilir. Bunun yanında ağrı var ise hafifletmek içi bir bardak süt ya da bir parça ekmek tüketebilirsiniz. Yemek yedikten sonra öne doğru eğilmeyin, yüzükoyun uzanmayın ve yastık seviyenizi yükseltin.

Yutkunma zorluğu enfeksiyon kaynaklı ise antibiyotikler, ağız boğaz antiseptik gargara ve spreyleri, pastiller, vitaminler, dinlenme tedavi edicidir. Bu durumda dişlerin ve dilin ön kısmının fırçalanması tavsiye edilir. Dilin fırçalanması çocuk diş fırçaları (Yumuşak olanlar) ya da dil temizleme spatülleri kullanılarak yapılmalıdır. Dili diş fırçalar gibi fırçalamak dildeki mukoza tabakasına zarar verir.

Yutkunma zorluğu birkaç aydan daha uzun sürdü ise ve öksürük, ağrı şiddetinde artma, ses kısıklığı eşlik ediyorsa akla kanser gelir. Bunun için ayrıntılı birçok farklı test uygulanır. Testler sonucunda teşhis konulur. Bu gibi nedenlerden dolayı aksatmayın ve teşhis için kesinlikle alanında Uzman birisine danışın.

Yutkunma Zorluğu Yorumları

soru

Zevahir

30 Ekim 2018 Salı

Normalde yurtkunma işlemi kişi kendi iradesi olmadan vücut tarafından yapılan bir işlem ama ben son birkaç gündür ciddi anlamda yutkunma sorunu yaşıyorum. Kendim yutkunmasam vücudum kendiliğinden yutkunmuyor. bu bir rahatsızlıktan mı kaynaklı yoksa farklı bir nedeni mi var?

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yutkunmak Orucu Bozar mı?

Yutkunmak Orucu Bozar mı?

Yutkunmayı Zorlaştıran Nedenler Nelerdir?

Yutkunmayı Zorlaştıran Nedenler Nelerdir?

Üst Yutak Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Üst Yutak Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Yutak Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Yutak Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Yutkunma Zorluğu Nedenleri?

Yutkunma Zorluğu Nedenleri?

Güncel

Yutak Görevleri ve Yapısı

Yutak Görevleri ve Yapısı

Yutkunurken Kulak Ağrısı Nedenleri

Yutkunurken Kulak Ağrısı Nedenleri

Yutkunurken kulak ağrısı; Kulakta bulunan tıkanıklık, sinirsel sorunlar, enfeksiyonlar ve yaralanma ile yutkunurken kulak ağrısı problemine yol açabilmektedir.Yutkunurken[...]

Yutkunma Zorluğu Bitkisel Tedavisi

Yutkunma Zorluğu Bitkisel Tedavisi

Yutkunma Zorluğu Bitkisel Tedavisi; Yutkunma zorluğu genellikle kış aylarında boğaz ağrıları ve enfeksiyonların sonucu oluşan rahatsızlıktır. Hastalığa bakteri ve m[...]

Yutakta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Yutakta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Yutakta Ağrı, Vücutta özellikle de beslenme açısından oldukça önemli bir organ olan yutak, boğazın arka kısmında yer alır. Aynı zamanda burnun arka tarafında buluna[...]

Boğaz İltihabı Yutkunma Zorluğu Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz İltihabı Yutkunma Zorluğu Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz iltihabı yutkunma zorluğu, boğaz iltihabı boğaz bölgesinin mikrobik iltihabıdır. Yutak borusu farinks veya bademcik bölgesindeki enfeksiyon boğaz iltihabını olu�[...]

Yutkunma Zorluğu Neden Olur?

Yutkunma Zorluğu Neden Olur?

Yutkunma Zorluğu Neden olur: Katı ve sıvı besinlerin ağız yolu ile mideye gidişi sırasında yaşanan sıkıntı yutkunma zorluğu anlamına gelmektedir. Ağızda çiğnener[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6